locatoweb

Zemřel dobrý člověk. Z Běloruska.

Autor: Robert
06. listopad 2019
Zobrazení: 1278

Modlitba v RuštiněDobrých lidí je málo a tak je vždycky smutné, když nás někdo z nich opustí. Tentokrát nás bohužel opustila Anna, naše hostitelka na výletě do Běloruska. Chtěl bych jí touto vzpomínkou vzdát hold a taky malinko zavzpomínat, protože jsme si ji za tu krátkou chvíli zamilovali a dle jejích slov jsme byli jako její rodina.

Jak je známo, pokud se chce kdokoli od nás vydat do Běloruska, potřebuje vízum. Ale samotné vízum nestačí, ještě je třeba mít pozvání, pozvání od někoho, kdo existuje, protože se klidně může stát, že mu úřady zavolají a budou si ověřovat různé údaje. A taky, když pak pozvaní lidi udělají průser, nebude to mít běloruský občan zřejmě jednoduché.
My jsme se o potřebě pozvání dozvěděli na poslední chvíli pár dní před odjezdem a tak jsme narychlo začali shánět někoho, kdo zná někoho.... A narazili jsme. V první řadě na to, že zase tolik známých v Bělorusku nemáme a ve druhé řadě taky na to, že když už se někdo našel, moc se mu nechtělo se za nás zaručit, protože by si tím mohl přidělat problémy.

Pro nás, kteří žijeme v "EuroSojuzu" se to možná zdá nepochopitelné, ale starší generace si ještě vzpomenou, jak to bylo dřív...

Když už se zdálo, že se nikam nepojede, přišla super zpráva, v Bělorusku se našla paní, která nás zve, jedinou podmínkou je, že se za ní musíme zastavit a popovídat si s ní. A následovala adresa, kterou jsme vyplnili v žádosti o víza. Musím říct, že naše radost byla veliká, konečně se můžeme chystat na cestu.

A  pak jsme vyjeli. Uvedenou adresu se nám podařilo po menším bloudění najít a už když jsme přijížděli k domu, smála se na nás z okna veselá paní. A hned - jmenuju se Anna, pojďte dovnitř, sem si dejte věci, tady se vyzujte, tady budete spát, pojďte do kuchyně, určitě máte hlad: 
"Máte rádi Boršč?"
"Sakra, na to nemám dobré vzpomínky z dětství," šeptám Haně.
"Aha, tak tobě ho nedám," pochopila Anička, moji tichou češtinu.

A tak to bylo i dál. Nakonec jsme zůstali o den dýl, než jsme původně plánovali, protože se nám prostě tohle místo nechtělo opustit. Anička se o nás starala jako o vlastní, přes den nás vykrmovala a večer jsme si povídali. Musím říct, že byla hodně sečtělá a moudrá, věděla hodně o světě i o životě a  v mnohém nás poučila. I přesto, že zřejmě neměla jednoduchý život, na nic si nestěžovala, její hlavní zájem byl, abychom byli spokojení. Vidím to jako dnes, jak ukládala Vraťu ke spánku a říkala mu: "Vraťo, pěkně se vyspi, ty kak moj synok..."

Poslední den, než jsme odjížděli, projevila přání, že by se chtěla ještě jednou v životě, naposledy, svézt na motorce. A tak jsme se kousek svezli, Anna byla šťastná, mávala na lidi a vesele pokřikovala. Když jsme se vrátili zpět, ani jsem si nestačil sundat helmu a už mě objímala, pusinkovala a dojatě mi děkovala. Ani jsem v té chvíli netušil, že to svezení bylo opravdu naposledy...

Poslední zprávy, co jsem měl, byly o tom, že na nás Anička pořád vzpomíná, modlí se za nás a věří, že příští rok ji zase navštívíme. A taky, že si doma zařídí internet a pořídí si tablet, abychom mohli být v kontaktu a občas si třeba napsat nebo poslat fotku....

A včera jsme se dozvěděli, že Anička zemřela.

Prý jí selhalo srdíčko. Je to smutná zpráva, když odejde někdo blízký a přestože jsme se s ní znali jenom chvíli, zůstala zapsána hluboko v našich srdcích a budeme na ni navždy v dobrém vzpomínat, jako na dobrého člověka, kterých je už bohužel tak málo...

A tak bych ji tímto chtěl naposledy pozdravit. I za Hanku.

Sbohem Aničko, byla jsi pro nás jako rodina a tak to zůstane i nadále. Přejeme ti klidný odpočinek a věříme, že tam, kde jsi, je ti dobře. Navždy zůstaneš zapsána v našich srdcích a myslích.

Děkujeme ti za všechno.

Robert a Hanka.

Anička na motorce. Naposledy.Умер хороший человек

Хороших людей мало, и поэтому всегда грустно, когда один из них покидает нас. На этот раз, к сожалению, мы оставили Анну, нашу хозяйку, в поездке в Беларусь. Я хотел бы воздать ей должное этим воспоминанием, а также немного напомнить ей, потому что мы влюбились в нее в скором времени и, по ее словам, мы были как ее семья.

Как известно, если кто-то хочет поехать в Беларусь, ему нужна виза. Но одной визы недостаточно, вам все равно нужно иметь приглашение, приглашение от кого-то, кто существует, потому что вполне может быть, что власти звонят ему и проверяют различные данные. Кроме того, если приглашенные люди устроят беспорядок, то белорусскому гражданину, вероятно, будет непросто.
Мы узнали о необходимости приглашения в последнюю минуту за несколько дней до нашего отъезда, поэтому мы поспешно начали искать кого-то, кто знает кого-то ... И мы столкнулись. Во-первых, что у нас не так много знакомых в Беларуси, а во-вторых, что, когда кто-то нашел себя, он не захотел гарантировать нам, потому что мог попасть в беду.

Для нас, живущих в «ЕвроСоюзе», это может показаться непостижимым, но старшие поколения все еще будут помнить, как это было раньше ...

Когда казалось, что мы идем в никуда, были хорошие новости, в Беларуси нас пригласила одна женщина, единственное условие - мы должны зайти к ней и поговорить с ней. За этим последовал адрес, который мы заполнили в заявлении на визу.Когда казалось, что мы идем в никуда, были хорошие новости, в Беларуси нас пригласила одна женщина, единственное условие - мы должны зайти к ней и поговорить с ней. За этим последовал адрес, который мы заполнили в заявлении на визу. Надо сказать, что наша радость была велика, мы наконец-то можем отправиться в путь.

И тогда мы пошли. Нам удалось найти адрес после небольшого блуждания, и когда мы прибыли в дом, веселая дама смеялась над нами из окна. А теперь - меня зовут Анна, заходи, принеси свои вещи сюда, постарайся здесь, ты будешь спать здесь, приходи на кухню, ты, конечно, голоден:
"Вам нравится борщ?"
"Черт, у меня нет хороших детских воспоминаний," - шепчу я Хане.
"О, я тебе этого не дам," - Анна поняла мой молчаливый чешский язык.

И так продолжалось. В конце концов, мы пробыли на день больше, чем планировали, потому что просто не хотели покидать это место. Аничка заботилась о нас как о себе, кормила нас днем, а мы разговаривали вечером. Я должен сказать, что она была хорошо прочитана и мудра, она много знала о мире и о жизни, и она многому нас научила. Хотя у нее явно не было простой жизни, она ни на что не жаловалась, ее главной заботой было удовлетворение. Я вижу это сегодня, когда она привела Вратислава в комнату и сказала ему: "Спокойной ночи, ты, как мой сын ..."

В последний день перед нашим отъездом она выразила желание, чтобы она хотела ездить на мотоцикле в последний раз в своей жизни. Итак, мы прокатились, Анна была счастлива, махала людям и весело кричала. Когда мы вернулись, я не мог снять свой шлем, и она уже обнимала меня, целовала и благодарила меня. Я даже не знал, что поездка была в последний раз ...

Последними новостями, которые у меня были, было то, что Анна всегда помнила нас, молилась за нас и верила, что мы посетим ее снова в следующем году. А также, что они настраивают Интернет дома и получают планшет, чтобы мы могли быть на связи и иногда писать или отправлять фото ....

А вчера мы узнали, что Анна умерла.

Мы узнали, что ее сердце не выдержало. Это печальная новость, когда любимый человек уходит, и хотя мы знали ее только некоторое время, она была написана глубоко в наших сердцах, и мы навсегда запомним ее как хорошего человека, которого, к сожалению, так мало ...

Поэтому я хотел бы поздороваться с ней в последний раз. Хана тоже.

До свидания Анна, ты была как семья для нас и будет оставаться таковым в будущем. Tы навсегда останешься написанна в наших сердцах.

Спасибо за все.

Роберт и Ханка.

 

 Vraťa, Robert, Roman a Anička.Anička a manželem a vnukem Romanem.Anna a Hana