locatoweb

Nastavení tlumičů u motorky Plzeň style

Autor: Robert
13. červen 2018
Zobrazení: 1176

Moje nová spolujezdkyně.Loni jsme koupili nové tlumiče na moje BMW R1150GS. Asi jsme to loni uměli i nastavit, ale protože už je to rok a zase jsem to zapomněl, napadlo nás, že bychom si mohli znovu změřit zdvihy, abychom před jízdou s naloženou motorkou věděli, jestli máme tu pružiny ještě naživu. Znám totiž hodně lidí, co mají BMW s mrtvým podvozkem, ale nedají na tu kvalitní jízdu dopustit.

Ono to není nic složitého, stačí si někde na internetu najít zdvihy předního a zadního kola (u mojí motorky je to zadní 22cm a přední 21cm), pak dát motorku na hlavní stojan a změřit výšku zadku a předku od nějakého pevného bodu. No a pak motorku shodit ze stojanu (ne na bok, ale na kola), dát na ni veškerou zátěž, jako kufry, obsah do nich, klec se psem, partnerku... a pak zase změřit o kolik motorka klesla. Rozdíl by měl být 30% zdvihu, tedy u mě vzadu 6,6cm a vpředu 6,3cm. Pak jsou pružiny nastavené ideálně.

Pěkné video o tomto nastavení je tady na YouTube, autorem jsou kluci z Touratech CZ. Doporučuji se na to dívat až od 30 minuty, i když určitě i to předtím je zajímavé.

Tak jsme šli s Hankou do garáže, že to tedy změříme. Dal jsem motorku na hlavák, změřili jsme, namontoval kufry, narval je blbostma jako vždycky, přitáhl pružiny a shodil motorku na kola. Hanka si za mě sedla a ... a tím jsme skončili. Kdo nám to teď změří? Já to nedám určitě a Hanka taky ne, přes všechny ty kufry a tašky. Co teď?

Zase jsme sesedli a já se začal rozhlížet po garáži, co bych tam dozadu dal místo ní, aby to vážilo aspoň podobně.
"Hmm, nic takového těžkého tu nemám," honilo se mi hlavou, když tu padl můj zrak na bedny s pivem. Tři krásné bedny plné lahváčů Plzně tu stojí a čekají, až budou k něčemu užitečné. Zkusíme to? Jenomže kolik ta bedna vlastně váží?

No, co budu dál povídat, tohle mě zaujalo. Ale ne proto, že je to práce s pivem, to dá rozum, ale hlavně proto, že jiná možnost nebyla. Pravda, mohl jsem narychlo odchytit náhodného kolemjdoucího, ale jednak jich u nás v garáži zas tolik nechodí a druhak bych nepřišel na to, co se nakonec ukázalo jako zajímavé a s čím bych se teď rád podělil.

Víte, kolik lahví piva váží vaše partnerka?

Já už teď ano! Dal jsem plnou láhev na váhu, zjistil, že váží 900g, připočítal váhu bedny 1,9kg, zeptal se Hanky kolik váží, chvíli běhal po garáži a venku, abych jednu neslíznul za blbý dotaz a pak jednoduchým výpočtem zjistil, že Hanka váží stejně jako 3 a čtvrt bedny plzeňského piva. Když připočítám oblečení, boty a helmu, vozím za sebou v podstatě 3 a půl bedny Plzně.

Zajímavé zjištění.

A teď mám dilema, co si s sebou vzít na příští výlet a co nechat v garáži. Tohle jsem neměl dělat!